USD
EURO
ALTIN
istanbul escort |

Diktatör demokrasiye mağlup oldu!

Kosova’nın tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi’nde uzun süredir devam eden kongre tartışması nihayet sona erdi. 20 yıldır partiyi yöneten ve erken genel seçimler öncesinde inatla partiyi genel kurula götürmeyen genel başkan Mahir Yağcılar’ın aday bile olamadığı kongrede Fikrim Damka genel başkan seçildi. Kosova Demokratik Türk Partisi’nde uzun süredir beklenen genel kurul nihayet […]

Diktatör demokrasiye mağlup oldu!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kosova’nın tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi’nde uzun süredir devam eden kongre tartışması nihayet sona erdi. 20 yıldır partiyi yöneten ve erken genel seçimler öncesinde inatla partiyi genel kurula götürmeyen genel başkan Mahir Yağcılar’ın aday bile olamadığı kongrede Fikrim Damka genel başkan seçildi.
Kosova Demokratik Türk Partisi’nde uzun süredir beklenen genel kurul nihayet gerçekleşti. 6 Ekim Erken Genel Seçimleri öncesi şube seçimleri gerçekleşmesine rağmen, kongreyi toplamayan ve Merkez Seçim Komisyonu’ndan aldığı ek süre ile partiyi parçalanmış bir şekilde seçimlere taşıyarak büyük bir oy kaybı yaşanmasına neden olan Mahir Yağcılar sandıkta yaşadığı yeni bir hezimetin ardından nihayet pes etti.

Prizren’de gerçekleştirilen KDTP’nin 8’inci Olağan  Genel Kuruluna; T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, T.C Prizren Baskonsolosu  Serdar Özaydın, VAKAT Genel Başkanı Rasim Demiri, Vetevendosje Genel Başkan Yardımcısı Fatmire Kollqaku,  Makedonya Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Dr. Beycan İlyas, Kuzey Makedonya Milletvekili Dr. Yusuf Hasani, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve partililer katıldı.

Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın açılış konuşmasının ardından verilen önerge ile eski milletvekillerinden Enis Kervan Divan Başkanlığına seçildi.

Genel başkanlık yarışına tek aday olarak yarışan Fikrim Damka, genel başkanlığı döneminde yapmayı planladığı çalışmalar hakkında partililere bilgiler verirken, daha sonra genel başkanlık oylamasına geçildi. 49 oy olan  Fikrim Damka, Kosova Demokratik Türk Partisi’nin yeni genel başkanı oldu.

 Fikrim Damka kimdir ?
16 Ekim 1972 tarihinde Prizren’de doğdu. İlköğrenimini Motrat Qiriazi İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Gjon Buzuku Lisesi’nde tamamladı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü kazandı. Savaştan hemen sonra 1999 yılında Prizren Ekonomi Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. 2002 yılında Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanlığına seçildi. Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) önerisiyle 2005 yılında Kosova Nüfus Sayımı Komisyonu üyesi olarak atandı ve 2011 yılına kadar hizmet verdi. 2007 yılında yapılan seçimlerde KDTP Prizren Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 2009 yılından bu yana KDTP MYK üyeliği ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2008 yılında Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı danışmanlığına getirilen Damka, 2009 yılında Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Bakan Yardımcılığına atandı. 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde ilk defa milletvekili olarak seçildi. 2014, 2017 ve 2019 yılında yapılan seçimlerde bu başarısını tekrarlayan Damka, Kosova Meclisi’ndeki ilk döneminde Sağlık, Çalışma ve Sosyal Refah Komisyon Başkanlığı yaptı. İkinci döneminde Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Komisyonu Başkanlığı yapan Damka, 2016 yılında Kosova Meclisi Başkanvekilliğine seçildi. Son olarak, Bütçe ve Finans Komisyonu üyeliği görevinde yer aldı. 6 Ekim Erken Genel Seçimlerinde Türk adaylar içerisinde en yüksek oyu alarak yeniden milletvekili seçilen Damka, Arnavutça, Sırpça ve İngilizce konuşmakta.

YORUMLAR


    1 YORUM

    • Doğan Atay. Avukat 9 Kasım 2019

      Türk toplumuna hayırlı olsun. Başarılar diliyorum.

      Cevapla