USD
EURO
ALTIN
istanbul escort |

Kurti; “Mamuşalı üreticilerin yaraları sarılacak”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın tek Türk belediyesi konumunda bulunan Mamuşa’da dolu ve yağmur nedeni ile meydana gelen zararın giderilmesi için hükümetin destek vereceğini duyurdu. Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da geçtiğimiz günlerde şiddetli yağış ve dolu nedeni ile tarım arazilerinde hasar meydana gelmişti. Başbakan Albin Kurti, şiddetli yağış ve dolunun ardından bölgeye giderek, incelemelerde bulundu. Kurti, […]

Kurti; “Mamuşalı üreticilerin yaraları sarılacak”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın tek Türk belediyesi konumunda bulunan Mamuşa’da dolu ve yağmur nedeni ile meydana gelen zararın giderilmesi için hükümetin destek vereceğini duyurdu.
Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da geçtiğimiz günlerde şiddetli yağış ve dolu nedeni ile tarım arazilerinde hasar meydana gelmişti. Başbakan Albin Kurti, şiddetli yağış ve dolunun ardından bölgeye giderek, incelemelerde bulundu. Kurti, yağış nedeni ile zarar gören tarım alanlarını incelerken, devlet bütçesinin en önemli destekçileri olan çiftçilere yardım edilmesi gerektiğini açıkladı. Başbakan, bölgede meydana gelen hasarın oluşturulacak komisyon ile tespit edileceğini ifade etti. Başbakan Kurti, “Son yılların en büyük doğa felaketlerinden birini yaşadık. Seralar büyük zarar görmüş durumda. Büyük üreticilere elbette devlet, hükümetimiz ve toplumumuz ihtiyaç duymadıklarında bile yardım etmelidir” dedi.
Tarım Bakanı Besian Mustafa ise çiftlere zararlarının karşılanması için destek sağlanacağını belirterek, “Bakanlık olarak, çiftçilerimizi acil durumlarda da desteklemeye kararlıyız” ifadelerini kullandı. Tarım Bakanı, ayrıca salgın nedeniyle hibe kredi desteği için başvuruda bulunamayan çiftçiler için müracaat süresinin uzatıldığını ve tüm hibelerin ödeneceğini duyurdu.
Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, yaptığı açıklamada yalnızca seralarda 3,5 milyon Euro’luk zararın meydana geldiğini ifade etti. Krasniç, hükümetin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Tarım alanlarının gördüğü zarar üreticilerle birlikte, ürün fiyatlarını da olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.

Öte yandan son bir ayda Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’yı iki kez ziyaret eden ve üreticilerin konularıyla yakından ilgilenen Başbakan Kurti’nin ziyaretine Türk kökenli milletvekillerinin katılmayışı dikkatlerden kaçmadı. Muhalefet liderlerinden Kadri Veseli’nin Mamuşa’yı ziyaretinde kendisine eşlik eden Fikrim Damka ve Kurti hükümetinin düşürülmesine ret oyu veren Fidan Brina Jilta’nın, başbakan tarafından üreticilerin yaralarını sarmak üzere gerçekleştirilen ziyarete katılmayışına anlam verilemedi.

YORUMLAR


    0 YORUM