USD
EURO
ALTIN
istanbul escort |

Mamuşa’da festival coşkusu

Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da, 11. Uluslararası Domates Festivali düzenlendi. 11. Uluslararası Domates Festivalinin açılışına; Kosova’nın Boşnak kökenli Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Yerel Yönetimler Bakanı Adriana Hodziç, Kosova Meclis Başkanvekili Müferra Şinik, Kosova Milletvekili ve KDTP Genel Başkan Adayı Fikrim Damka, T.C Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. […]

Mamuşa’da festival coşkusu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da, 11. Uluslararası Domates Festivali düzenlendi.

11. Uluslararası Domates Festivalinin açılışına; Kosova’nın Boşnak kökenli Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Yerel Yönetimler Bakanı Adriana Hodziç, Kosova Meclis Başkanvekili Müferra Şinik, Kosova Milletvekili ve KDTP Genel Başkan Adayı Fikrim Damka, T.C Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Festival kapsamında ilk olarak Türkiye tarafından yapılan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda dualar edildi ardından, Milli İrade ve Demokrasi Yürüyüşü yapıldı.

Anadolu İlköğretim Okulu bahçesindeki etkinlikler, Kosova ve Türkiye Milli Marşlarının okunmasıyla devam ederken, açılış konuşmasını gerçekleştiren Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, geçen yıl başlatılan çiftçilere makine ekipmanı desteğini bu yıl artırmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederken, “Festivali gerçekleştirmemizin temel amacı Mamuşa Belediyesini ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, tarımsal üretimde marka haline getirmek ve üreticilerimize destek sunmak. Halkımızın yalnızca festivallerde yanında olmayacağız, bundan sonar hayata geçireceğimiz projelerde de ayrım yapmadan belediye olarak kendilerine destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Belediye olarak üreticilere proje yazılımı, toprak ve su analizleri gibi konularda destek olduklarını, tarım arazilerinin yollarını onardıklarını da belirten Başkan Krasniç, sel felaketinde zarar gören üreticilere hükümet tarafından 400.000 avro yardım sağlandığını da sözlerine ekledi.

Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili ve Genel Başkan Adayı Fikrim Damka, Mamuşa’nın domatesin marka olduğu gibi eğitimde de marka olması gereğine işaret ederken, şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Mamuşa’ya desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Müferra Şinik ise festivalde yaptığı konuşmada, Mamuşa’nın savaştan sonar her alanda çok büyük ilerlemeler kaydettiğini belirtirken, kadınların toplumsal hayata daha fazla katılımını sağlamak gerektiğine vurgu yaptı.

T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, üreten Mamuşa’nın tüm Kosova için örnek teşkil ettiğine dikkat çekti, dost ve kardeş Kosova’nın kalkınmasına yaptıkları katkı nedeniyle memnuniyetini ifade etti.

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Domates Festivali’nin ve domates üretiminin sadece Mamuşa’yı değil Kosova’yı da marka haline getirdiğine işaret ederken, hükümetin üreticilere ve Mamuşa’ya daha iyi şartlar sunmakla görevli olduğunu belirtti.

Sözlerine Türkçe olarak “Herkese iyi akşamlar” şeklinde başlayan Yerel Yönetimler Bakanı Adriana Hodziç, 38 belediye içinde  özel girişim ve üretime en çok önem veren belediyenin Mamuşa olduğunu belirtti.

Festival protokol konuşmalarının ardından, Priştine Gerçek Kültür ve Sanat Derneği ve Mamuşa Aşık Ferki Derneği folklor ekiplerinin gösterileri ve Reyhan Kantarcı konseri ile devam etti.

Festival kapsamında gerçekleşen kura çekimi ile üreticilere; 19 traktör frezi, 40 motokultivatör ve 1 traktör hediye edildi.
     

 

YORUMLAR


    0 YORUM